Czym zajmuje się konsjerż?
Moi Klienci często pytają mnie o dokładny zakres obowiązków i możliwości konsjerża. Jeśli wy również zastanawiacie się co dokładnie ma wspólnego Wirtualna Asystentka z consierge, w tym wpisie postaram się Wam to wyjaśnić.
Konsjerż to zawód, który pojawił się już w średniowieczu. Wówczas do jego zadań należało dbanie o to, aby świece rozjaśniające mroki pałacowych komnat i korytarzy nigdy nie gasły. W XX wieku konsjerża można było spotkać w ekskluzywnych hotelach. W tym czasie jego głównym obowiązkiem było witanie gości i dbanie o ich komfort w czasie pobytu. Dzisiejszy konsjerż to przede wszystkim osobisty asystent. Po latach zapomnienia zawód ten wraca do łask w nowej formie. Choć definicji „concierge” można znaleźć wiele, do mnie najbardziej trafia ta znaleziona na portalu EverybodyWiki: „Konsjerż to osoba, która wyręczy cię w wielu sprawach, zorganizuje Twoje marzenia oraz ofiaruje Ci czas, którego nie będziesz pożytkować na czasochłonnym załatwianiu spraw”.
Co łączy Wirtualną Asystentkę i Konsjerża?
Przede wszystkim to, że jako asystentka zapewniam moim Klientom kompleksowe wsparcie, ale nie tylko w zakresie prowadzonego biznesu. Ponadto będąc konsjerżem, oferuję pomoc w najpilniejszych oraz prywatnych, często przyziemnych sprawach, i jest to naturalna konsekwencja współpracy opartej na zaufaniu i szczerości. Zasadnicza różnica polega na tym, że WA działa wyłącznie zdalnie, za pomocą różnych form komunikacji na odległość.
Przykładowe zadania, które można powierzyć konsjerżowi:
- pilnowanie grafiku,
- umówienie wizyty do trudnodostępnego specjalisty,
- zakup biletów lotniczych i rezerwację noclegów na ostatnią chwilę,
- rezerwację stolika w restauracji,
- organizację spotkań biznesowych.
Consierge dba o sprawy swojego pracodawcy i tak naprawdę rozpiętość jego zadań zależy od indywidualnej umowy. Osobiście uważam, że można uznać konsjerża za pierwowzór Wirtualnej Asystentki.
Zobacz także: