Jakie zadania możesz zlecić Wirtualnej Asystentce?
Coraz częściej brakuje Ci rąk do pracy, ale nie chcesz zatrudniać pracownika na etat? Warto w takiej sytuacji rozważyć współpracę z Wirtualną Asystentką. Zastanawiasz się pewnie jakie zadania można jej powierzyć, skoro jej praca polega wyłącznie na zdalnym wsparciu przedsiębiorców? W tym artykule wymienię zadania, które najczęściej zlecają mi moi Klienci i które Ty możesz powierzyć swojej WA.
Dlaczego warto współpracować z WA?
Żyjemy w czasach, w których zdecydowaną większość rzeczy można załatwić za pośrednictwem Internetu. Rezerwacja biletów na pociąg, załatwienie spraw bankowych i urzędowych, a nawet umówienie wizyty u lekarza. Dlaczego więc nie wykorzystać ery wszechobecnego Internetu i nie skorzystać ze zdalnego wsparcia Wirtualnej Asystentki?
Taka współpraca będzie nie tylko nieocenioną pomocą we wsparciu Twojego biznesu, ale również pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.
Jak to możliwe Zatrudniając pracownika na umowę, musisz liczyć się z wszystkimi kosztami związanymi z jego zatrudnieniem. WA płacisz tylko za faktycznie przepracowany czas. Nie musisz martwić się też o wyposażenie jej stanowiska pracy. Więcej na temat różnic pomiędzy asystentką wirtualną a biurową znajdziesz w moim artykule.
Jakie zadania możesz zlecić Wirtualnej Asystentce?
Poniżej przedstawiam listę zadań, które Klienci najczęściej zlecają WA. Zadania mogą różnić się od specjalizacji danej Wirtualnej Asystentki i nie jest to niczym dziwnym. Niektóre asystentki specjalizują się np. w copywritingu, podczas gdy inne chętnie przyjmują zlecenia związane np. z grafiką czy prowadzeniem mediów społecznościowych.
Zadania biurowe:
- obsługa telefonu służbowego (odbieranie telefonów, umawianie wizyt)
- obsługa poczty e-mail
- dodawanie ogłoszeń
- prowadzenie kalendarza
- research
- tworzenie dokumentów
Copywriting
- pisanie artykułów, tekstów blogowych
- opisy produktów do sklepu internetowego
- treści do newslettera, e-booka
- edycja i korekta gotowych tekstów
Social Media:
- tworzenie postów na Facebook, Instagram, LinkedIn
- odpowiadanie na komentarze i wiadomości
- prowadzenie grup w social mediach
- marketing szeptany
A ponadto:
- obsługa WordPress
- tworzenie stron internetowych
- grafiki
- wsparcie w załatwianiu spraw prywatnych (organizacja prezentów, podróży służbowych, wakacji, wizyt lekarskich)
- wsparcie rekrutacji
- obsługa sklepu online
- tłumaczenia
Zadania, które wymieniłam to jedne z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych. Tak naprawdę wirtualnej Asystentce możesz zlecić wszystko, co będzie w stanie wykonać zdalnie.
Od czego zacząć?
Po pierwsze znajdź Wirtualną Asystentkę, która jest w stanie wykonać wszystkie zlecone zadania, lub ma zespół, który temu podoła. Tak jak wspomniałam wcześniej, WA najczęściej mają swoje specjalizacje. Dobrze jest znaleźć osobę, która może pochwalić się także referencjami od Klientów, którzy korzystali z jej usług. Moje referencje znajdziesz tutaj.
Nie szukaj asystentki „na siłę”. Lepiej poświęcić trochę czasu i znaleźć idealną pomoc, niż po kilku tygodniach rozpoczynać poszukiwania od nowa. Przygotuj listę pytań, które chcesz jej zadać, dzięki temu łatwiej zweryfikujesz, czy jest to osoba, której szukasz. Podejdź do tego trochę tak, jak do zwykłej rozmowy o pracę. Szukasz przecież kogoś, kto będzie długoterminowym wsparciem dla Twojego biznesu, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana.
Jak zaplanować zadania dla Wirtualnej Asystentki?
Kiedy znajdziesz już asystentkę, która odpowiada Twoim wymaganiom, dobrze jest od razu ustalić, w jaki sposób będziecie się komunikować i jak będziesz sprawdzać postępy jej pracy.
Ja do tego celu niezmiennie polecam Asanę, a o której dokładnie pisałam w artykule na temat aplikacji do planowania. Dzięki temu narzędziu możesz w każdym momencie sprawdzić, które z zadań zostały już wykonane, a które czekają w kolejce. Możesz dodawać załączniki i komentarze, które od razu będą dostępne dla Twojej Wirtualnej Asystentki.
Jak widzisz, istnieje naprawdę wiele zadań, które bez najmniejszego problemu możesz powierzyć Wirtualnej Asystentce. Dzięki temu zyskasz cenny czas, którego z reguły brakuje przedsiębiorcom. I choć wirtualna asysta to dość nowy zawód, to coraz więcej osób decyduje się na tego typu wsparcie.
A jeśli chcesz skorzystać z moich usług, to zapraszam do zapoznania się z moją ofertą.